Posted on

TATİL KİLOLARINDAN KURTULMANIN PÜF NOKTALARI

Tatil dönemlerinde pek çoğumuzun yeme düzeni değişiyor. Bu da her tatil sonrasında kilo almamıza neden oluyor. Herbalife Türkiye Danışman Diyetisyeni Canan Aksoy, tatilde alınan kilolardan kurtulmanın püf noktalarını anlattı.tatil_kilolarindan_kurtulmanin_puf_noktalari_h2089

 
Yaz döneminde öğün atlamak, uyku düzeninin bozulması, açık büfelerdeki farklı tatlar ve içeceklere karşı koyamamamız, fazla kiloları da beraberinde getirdi.

Herbalife Türkiye Danışman Diyetisyeni Canan Aksoy, tatil sonrası aldığımız kilolardan kurtularak eski formumuza kavuşmanın basit ama etkili yöntemlerini anlattı.

İşte sağlıklı kilo vermek için birkaç püf noktası;

- Su için: Suya vücudumuzun her zaman ihtiyacı var. Susuzluk hissi acıkma hissiyle çok rahat karışabilir. Gereksiz bir zamanda acıktıysanız, önce bir bardak su için, açlık hissiniz 10-15 dakika içinde geçmediyse o zaman bir şeyler yiyebilirsiniz.

- Egzersiz yapın: Yürüyüş temponuzu değiştirerek nabzınızı yüksek tutacak egzersizler yapın.

- Kalorisi yüksek içeceklerden uzak durun: Kremalı, aromalı kahveler yerine süt içeriği yüksek filtre kahveleri tercih edin. Meyve suları yerine meyve çaylarını soğuk veya sıcak içmeyi deneyin. Gazlı içecekler yerine ayran-kefir tercih etmeye çalışın.

- Düzenli uyuyun: Büyüme hormonu, melatonin ve kortizol hormonlarının hepsi uyku durumundan etkilenir. Zayıflayabilmek için bu hormonlarımızın salınımı dengeli olmak zorundadır.

- Öğünlerinize dikkat edin: Kim ne derse desin 3 ana, 2 ara öğün tüketmek metabolizmanızın ve hormon sisteminizin düzgün çalışmasını, kan şekeri düzeninizi ve açlığınızı kontrol edebilmenizi sağladığı için kilo vermeniz için önemlidir.

- Günde 5-7 porsiyon meyve sebze tüketin: Günde 2 öğünde salata, bir öğünde sebze, iki kerede yaklaşık bir yumruğunuz büyüklüğünde bir meyve yerseniz bu rakamı tutturmuş olursunuz. Bu miktarları tükettiğiniz zaman kabızlık problemi çekme ihtimaliniz azalacağı gibi vitamin-mineral ve antioksidan gereksinimlerinizi de karşılamış olursunuz.

- Öğünlerinizi değiştirin: Değişiklik metabolizmanızı şaşırtmak için iyi bir yoldur. Bu nedenle öğünlerinizde değişikliğe gidin.

ÖRNEK MENÜ

Sabah Alternatifleri:

2 dilim kepekli veya tuzsuz ekmek + 2 dilim kaşar peyniri veya 1 adet beyaz peynir

1 bardak yağsız süt + Herbalife Formül 1 Shake

1 kutu probiyotik yoğurt + 4-5 tane kepekli bisküvi (160 Kalori)

1 bardak süt + 5-6 kaşık müsli veya yulaf ezmesi (yulaf ezmesi kullanılacaksa meyve de ilave edilebilir)

Yarım veya bir simit + 1 Kutu ( 20 Gramlık ) Beyaz Peynir

1 yumurta + bol yeşillik + 1 – 2 dilim tam buğday ekmeği

Öğle- Akşam Alternatifleri :

1 kase soğuk ayran çorbası + 6-7 kaşık zeytinyağıyla pişirilmiş sebze yemeği + bol salata

1 el büyüklüğünde ızgara veya sebze suyunda pişmiş et veya tavuk veya balık+ bol salata +2 dilim tam buğday ekmeği

60 gramı aşmayan az haşlanmış makarna + bol salata + 2-3 kaşık lor peyniri veya 2 – 3 tane ceviz

Yağsız menemen + bol salata + 2 dilim tam buğday ekmeği

2-3 tane etli biber dolma + bol salata + 1 kase yoğurt

Mercimekli veya nohutlu salata + 1 ayran

Ara Öğün Alternatifleri :

-Yoğurt veya süt veya ayran

-Meyve veya kuru meyve

-Fındık veya badem veya ceviz

-Soğuk bitki çayı + 3 – 4 grissini veya diyet bisküvi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>