Hakkımızda

1980 yılında kurulan Herbalife International, iyi beslenme yoluyla daha iyi bir yaşama giden yolu basitleştirmeye kendisini adamış bir wellness şirketidir.

imagess

Herbalife’ın kaliteli ürünleri ve programları sayesinde:

  • başarılı kilo kontrolü
  • dengeli beslenme
  • gelişmiş kişisel bakım

SIZIN BAŞARINIZ IÇIN YAPILAN BILIMSEL TASARIMLAR
Herbalife’ın ürünleri, bilim adamları, doktorlar ve beslenme uzmanları tarafından kişisel iyi yaşam hedefleriniz göz önünde bulundurularak geliştirilmiştir. Herbalife’ındoğadan ilham alan formülleri, daha iyi bir yaşam sürmenizi sağlayacak şekilde tasarlanır.

imagesCAP7FG5O
UnbenanntGÜVENEBILECEĞINIZ UZMANLAR
Bilimsel Danışma Kurulu, Herbalife’ın sürdürdüğü başarısının ardındaki yönlendirici güçtür. Saygıdeğer bilim adamları ve uzmanlardan oluşan bu ekip, araştırma ve ürün testleri ile Herbalife ürünlerinin gelişimini yönlendirmektedir. Böylece Herbalife kalitesinin günümüzde sektördeki yüksek standartlara ulaşmasını sağlamaktadır.
SÜREKLI DESTEK
Dünyanın dört bir yanındaki 88 farklı ülkede Herbalife ürünlerini satan 2,3 Milyon Bağımsız Distribütörden oluşan bir ekip ile (ve 1,8 milyar dolar yıllık perakende satış cirosuyla) başarıya ulaşmak için ihtiyacını duyduğunuz desteğin her zaman arkanızda olduğundan emin olabilirsiniz. Hayatınızı değiştirmeye hazır olduğunuzda
• beslenme, kilo kontrolü ve kişisel bakım ihtiyaçlarınızı karşıladığınız
Herbalife ile elde ettiğiniz kaliteli ürünler ve uzman desteği sayesinde iyi görünmeniz, kendinizi iyi hissetmeniz ve iyi yaşamanız artık çok kolay. Herbalife’ı ve iyi yaşamı keşfedin.
MISYONUMUZ
Herbalife’ın misyonu, doğrudan satış alanında iyi bir İş Fırsatı sağlayarak ve dengeli beslenme ve kilo kontrolü ürünlerini sunarak insanların hayatlarını değiştirmektir.
HERBALIFE INSANLARIN HAYATLARINI NASIL DEĞIŞTIRMEKTEDIR?
Her gün Herbalife,
• Dengeli beslenmeyi basitleştiren, bilimin ve doğanın en iyilerini bir araya getiren kaliteli ürünleriyle herbalife, misyonundan ve iyi yaşamı dünyanın dört bir yanındaki insanların kolayca erişebileceği bir konuma getirerek elde ettiği başarıdan gurur duymaktadır.
İYI YAŞAM
İyi yaşam,hayatın her alanında mutlu olma duygusudur. Sevdiğiniz kişilerle hoş vakit geçirebilmekten yaptığınız işten zevk almaya, olduğunuz kişiden ve görünümünüzden memnun olmaya kadar pek çok şeyi kapsar. İyi yaşam, iyi bir hayatın temelidir ve Herbalife da işte bu iyi yaşamdan ibarettir.
KURUCUMUZ
MARK HUGHES 1956-2000

Mark’ın vaadinin enginliği ve vizyonunun gücü, yaşadığı bir kişisel trajediden kaynaklanmaktadır – Mark’ın annesi, 36 yaşındayken güvenli olmayan bir diyet uyguladığından vefat etti. Annesinin vefat ettiği yaşlarda daha küçük bir çocuk olmasına rağmen Mark, insanların güvenli bir şekilde kilolarını kontrol etmelerine yardımcı olacak bir yol bulmaya kendi kendine söz verdi. İnsanların hayatlarını değiştirebilecek sonuçlar elde edilmesini sağlamaya, beslenme açısından da güvenilir bir program geliştirmeye ve bu programını da tüm dünyayla paylaşmaya kararlıydı. Mark’ın bu pozitif yaklaşımı, hedeflerine doğru her gün bir adım daha yaklaşmasını sağladı. Kendisinin de söylediği gibi “Yapabileceğinizin en iyisini yapın. Yarın sabah yataktan kalktığınızda bugünden bir miktar daha fazlasını yapın. Ertesi gün bir önceki günden biraz daha fazlasını yapın.” Bu yaklaşım, iyi beslenmeyi dünyanın dört bir yanına yaymasına ve başkalarının da ona katılmasına ilham kaynağı olmuştur.
VIZYONUNU GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRME
Mark’ın güvenilir ve etkili bir kilo kontrolü programı geliştirme tutkusu kendisini Çin’e kadar sürüklemiş ve burada Mark bitkilerin beslenme açısından faydaları üzerine çalışmalarda bulunmuştur. Birleşik Devletler’e geri döndüğünde Herbalife’ın büyük bir yenilik getiren ürünlerini oluşturmak için saygıdeğer tıp ve beslenme uzmanlarından oluşan bir ekibi de beraberinde getirmiştir. 1980 yılında Herbalife, birçok yeni ürünle sektördeki yerini almıştır.
Herbalife’ın ilk Distribütörü Mark Hughes’dur. Arabasının bagajında sattığı ürünleri hakkında “Bu ürünler size duygusal bir deneyim kazandıran ürünlerdir. İnsanların gözlerindeki parıltıdır, hissettikleridir, heyecanlarıdır ve hareket etme tarzlarıdır” diyen Mark, bu ürünlerin değerine gönülden inanıyordu.
İnsanlar ürünleri denemeye ve kilo kontrolünü gerçekleştirmeye başlayınca Mark’ın temellerini attığı iş hızla genişlemeye başladı ve ardından Mark kendisine bir ofis tutup vizyonundan ilham alan, ürünler hakkında aynen kendisi kadar tutkulu olan ve bu İş Fırsatı’na da coşku ve heyecanla sarılan Distribütörlerden oluşan bir ağ kurdu. Mark, insanların hayatlarını değiştirebilme gücü olduğuna inanıyordu ve diğer insanların da aynı inancı paylaşmaları için kendilerini teşvik ediyordu. “Organizasyonunuzda bu işin işe yarayacağına gönülden inanın” diyordu.
İş büyüdükçe Herbalife’ın ürünleri de kişisel bakım ürünlerini kapsayacak şekilde genişledi ve böylece Herbalife müşterileri iyi yaşam için kişisel bir programın kendilerine sunduğu avantajlardan faydalanmaya başladılar.

RÜYA DEVAM EDIYOR 

HL_Ronaldo_TR

30 yılı aşkın bir geçmişe sahip, sağlıklı yaşam sektörünün lider markası Herbalife kurulduğu 1980 yılından bu yana kendini gelişime adayarak, beslenme biliminin en önemli öncülerinden biri olmayı sürdürmektedir. Herbalife lider beslenme uzmanları ve Nobel Ödüllü bilim adamları ile birlikte yürüttüğü araştırma geliştirme faaliyetleriyle sürekli yenilenerek sizlere en iyi ürünleri sunmaktadır. Pazarı yeni ürün ve teknolojilerle tanıştırarak sağlıklı yaşam sektörünü; kilo kontrolü, beslenme ve kişisel bakım ürünleri alanında her gün bir adım daha ileriye taşıyan Herbalife, 2.3 milyondan fazla distribütörünün yoğun çalışmaları ile 85’den fazla ülkede milyonlarca kişiye daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam fırsatı sağlamaktadır.

165478_10152238446467366_1425231585_n

Isvicre pazarında 14 yılı geride bırakan ve 15. yılına birlikte adım attığımız Herbalife, bugün 20 bini aşan distribütörü ile ülkenin dört bir yanına Herbalife misyonunu ulaştırmaktadır; yaşamları değiştirmek. Herbalife Türkiye Ailesi olarak heyecan verici deneyimlerle her gün daha fazla hayatı değiştirebilmeyi amaçlayarak her günün bir önceki günden daha iyi olması için çalışıyoruz.
BİLİMSEL DANIŞMA KURULU
Herbalife’ın beslenme bilimi alanını geliştirmeye kendisini adamış kendi Bilimsel Danışma Kurulu bulunmaktadır.Başkanlığını Dr. David Heber’ın yürüttüğü bu kurulda;tüm ürünlerin kalitelerini,faydalarını ve güvenliklerini doğrulamak üzere gerçekleştirilen ürün araştırmalarını ve geliştirme faaliyetlerini düzenleyen ödül sahibi doktorlar ve beslenme bilimi,üretim ve ürün yenilikleri alanında lider uzmanlar yer almaktadır.
Bilimsel Danışma Kurulu üyeleri,ürün kullanımı konusunda Distribütörleri eğitmekte ve Herbalife yayınları,Herbalife Yayın Ağı ve dünyanın dört bir yanındaki eğitimlerle de iyi yaşamla ilgili güncel haberleri iletmektedir.

ÜYE BİYOGRAFİLERİ

Dr. DAVİD HEBER

Unbenannttttt

 

Tıp Doktoru David Heber Herbalife’ın hem Beslenme Danışma Kurulu hem de Bilimsel Danışma Kurulu’nun başkanlığını yapmaktadır.
Bu kurullar Herbalife’ın kurum içi ürün geliştirme ekibini desteklemektedir.
Heber’ın asıl arastırma alanları,obezitenin tedavisi,beslenme ve kanserin önlenmesi ve tedavisidir.Kendisi,Los Angeles’daki Kaliforniya Üniversitesi’nde bulunan İnsan Beslenmesi Merkezi’nin müdürüdür.Heber 1978 yılından beri UCLA Tıp Fakültesi’nde çalışmakta ve şu anda da’Tıp ve Kamu Sağlığı Profesörü’ ve ‘Tıp Fakültesi Klinik Beslenme Bölümü Kurucu Şefi’ görevlerini yürütmektedir.
Heber,klinik araştırma biriminin finansmanını sağlayan UCLA’daki Ulusal Kanser Enstitüsü’nü (NCI) ve Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün (NIH) beslenme ve obezite teşviklerini yönetmektedir.Beş yıl boyunca NIH’nin finansmanını sağladığı UCLA Botanik Alanındaki Beslenme Takviyeleri Merkezi’ni de yönetmiştir.
”Amerika’daki En İyi Doktorlar” ve ”Amerika’da Kim Kimdir” listelerinde de yer alan Heber,meslektaşları tarafından incelenmiş 70’den fazla bilimsel makale ve 2 de profesyonel metnin yanı sıra dört adet de kitabın yazarıdır.
Heber 1969 yılında UCLA’den kimya alanında üstün dereceyle mezun olarak lisans eğitimini tamamlamasının ardından Harvard Tıp Fakültesi’nde 1973 yılında yüksek lisansını ve Kaliforniya Üniversitesi’nden de 1978 yılında fizyoloji alanında doktorasını yaparak mezun olmuştur.Amerikan Dahiliye Kurulu’nca tasdik edilen bir dahiliye ve endokrinoloji ve metabolizma uzmanı olan Heber,Amerikan Beslenme Kurulu’nda da klinik beslenme alanında görev almaktadır.

*UCLA : Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi’nin kısaltılmış ve genelde kullanılan ismidir.Türkiye’deki ODTÜ gibi.

gggfd

Prof. Dr. Louis Ignarro,Tıp Alanında Nobel † Ödülü Sahibi ( 30 Yillik Arastirma Sonucunda Bulmus Oldugu Kalp Krizini, Beyin Kanamasini ve Felcligi %98.8 Önleyen Ürünüyle Nobel Tip Ödülü Alan Doktorumuz..

Not: Ürün Sadece Herbalife Firmamizda Özel Olarak Sunulmaktadir..
Dr.Ignarro,nitrik oksit alanındaki araştırmaları için 1998 yılında fizyoloji ve Tıp alanında Nobel ödülü ile ödüllendirilmesinin yanı sıra beslenme biliminin gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş bir kişidir.Çalışmaları,dünyanın dört bir yanındaki bilim adamlarına liderlik yapmış ve ilham kaynağı olmuştur.

UCLA Tıp Fakültesi’nde seçkin bir farmakoloji profesörü olan Dr.Ignarro,New Orleans’daki Tulane Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde de Farmakoloji profesörü olarak hizmet vermektedir.Öğretmenlikten önce de CIBA-GEIGY’de bilim adamı olarak çalışmıştır.

Dr.Ignarro,birçok makale yayınlamıştır ve kardiyovasküler bilimin ilerlemesinde gösterdiği üstün katkılardan ötürü Amerikan Kalp Dairesi’nin Temel Araştırma Ödülü’nü kazanmıştır.Aynı yıl,Ulusal Bilim Akademisi’nde ve daha sonra da Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi’nde görev almıştır.

Dr.Ignarro,1962’de Kolombiya Üniversitesi’nde Farmakoloji alanında lisans öğretimini tamamlamasının ardından 1966’da Minnesota Üniversitesi’nde yine Farmakoloji alanında yüksek lisansını tamamlamıştır.1968’de ise Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden Doktora Sonrası Bursu kazanmıştır.

Prof. Dr. Banu Çaycı

banucayci

 

HERBALİFE TÜRKİYE
Beslenme Danışma Kurulu Üyesi
Herbalife Beslenme Danışma Kurulu üyeleri Dünyanın her bölgesinde kendi alanında nam yapmış bilim insanları hekimlerden oluşmaktadır.
Prof. Dr. Banu Çaycı Hacettepe Üniversitesi Tıp fakültesi’ni bitirdi.Uzmanlığı Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalında tamamladı.Mezuniyeti bittikten sonra aynı kurumda Akademisyen olarak görevini sürdürdü.
2004-2008 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gazi Hastanesi Koordinatörlüğü,Merkez Biyokimya Hormon ve aile servis laboratuvarı başkanlığı yürütmüştür.Tıbbi laboratuvarlarda Akreditasyon,kanıta dayalı laboratuvar,başaranlığını yürüttü.Çalışmalarında kanser ve obezite,egzersiz,antioksidan sistemleri üzerine odaklanmıştır.
Avrupa Önleyici ve İyileştirici ve Anti-Aging Tıp Derneği ve Avrupa Kanser Araştırma Derneği üyesidir.”Obezite’nin Biyokimya Mekanizması” ve ”yaşlanma etkileri iyileştirmede vitamin minerallerin kullanımı ” üzerine dersler vermiştir.Çin Tıbbına da ilgi duyan Prof. Dr. Çaycının uluslar arası yayınlarda topluluğu Ankara şube başkanlığını yürütmektedir.
Sağlık üzerine pek çok tv programlarına konuk olmuş ve bir süre özel kanallarda kendi programını hazırlayıp sunmuştur.

 

MARIO ROSENBE
mario

 

Dr. Rosenberg, Herbalife’ın Bilimsel Danışma Kurulu üyesi bir hekimdir.
Dahiliye, gastroenteroloji ve beslenme alanlarında elde ettiği uzmanlıkla Beverly Hills’de çalışmalarını sürdüren Dr. Rosenberg ayrıca mide ve bağırsak hastalıklarının ve obezitenin tedavisinde klinik deneyler için Amerikan Araştırma Vakfı’nı da kurmuştur.

1976 yılında Dahiliye ve 1977 yılında Gastroenteroloji alanlarında uzmanlık sertifikası alan Dr. Rosenberg, Cedars Sınai Tıp Merkezi’nin Gastroenteroloji Bölümü’nün Klinik Başkanı görevini üstlenmiş ve ayrıca UCLA Tıp Fakültesi’nde de Doçent olarak çalışmalarını yürütmektedir.
Dr. Rosenberg, 1971 yılında Meksika Ulusal Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi’nden onur derecesiyle mezun olmuştur. Staj dönemini Tulane Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Tufts Üniversitesi’nde dahiliye bölümünde kadrolu doktor olmuştur. Peter Bent Brigham Hastanesi’nde bir eğitmen olarak çalışırken prestijli Harvard Tıp Fakültesi’nin iştiraki olan Lahey Kliniği’nde de gastroenteroloji bursu kazanmıştır.

HENRY BURDICK

henry

Pharmavite Kurucu Ortağı ve İcra Kurulu eski Başkanı
Pharmanex’de çığır açan ürünlerin geliştirilmesine imza atmış bir kişi
İyileştirici Beslenme Bilimi (Neutraceutical) alanında önde gelen bir lider.

JANICE THOMPSON, PhD

janice

Bilimsel Çalışmalardan Sorumlu Başkan Yardımcısı
Bugüne kadar önde gelen kuruluşların Bilimsel Çalışmalarından Sorumlu Kurullarında
Başkanlık,CEO’luk ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuş b
Herbalife in Basinda 155 Dünyaca Ünlü Doktor ve Bilim Adamlari Bulunmaktadir..Ürünlerin Gelistirilmesinde Siradan Basit Insanlar Yoktur..Tamamiyla Kendilerini Insan Beslenmesine Adamis Olan Bu Kisiler,Dünyada Taninan Doktorlarin Basinda Gelmektedir..Herbalife International 88 Ülkede Faaliyetdedir..Her Ülkeden Beslenme Üzerine En Iyi 1 2 Doktoru Kendi Bünyesine Katmistir.

 Ürün Geliştirme

Yoğun ürün geliştirme ve araştırma çalışmalarıyla en kaliteli beslenme ve saç ve cilt bakımı ürünleri sunma konusunda faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Tanınmış doktorlar ve bilim adamlarıyla çalışıyor ve tüm diğer beslenme şirketlerinin ölçümünde kullanılan standartları belirlemeye çaba gösteriyoruz.

Herbalife’da en yüksek standarta sahip bileşenler kullanmaktan asla vazgeçmiyoruz. Ürünlerimizin kalitesi ve güvenirliğini temin amacıyla da tedarikçilerimizin hepsinin de bu şartlarımıza uymalarını sağlıyoruz.

KALITE

Hammaddelerin kaynağından teminine, ürünlerin sizlere sunulmasına kadar geçen sürede Herbalife ürünlerinde gerçekleştirilen kalite kontrollerinden hiçbir ödün verilmez.

Botanik içerikler de dahil olmak üzere tüm hammaddelerimizin dünyanın dört bir yanındaki önde gelen tedarikçilerden temin edilmesini sağlarız. Üretim süreci, yürürlükteki kalite standartlarına göre yürütülür. Kullandığımız bileşenlere ilişkin bir sözlük de Bileşenler bölümünde yer almaktadır.

Taahhüdümüz, en kaliteli ürünleri sunmak ve her daim müşteri memnuniyetini sağlamaktır. Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışında faaliyet gösterdiğimiz 73 ülkede sağlık bakanlıklarının ve gıda standartları kurumlarının kurallarına uygun hareket etmekteyiz ve bunlar tarafından denetlenmekteyiz.

ARAŞTIRMA

Herbalife kendisini beslenme bilimini daha da ileriye götürmeye adamıştır. Şirketimiz bünyesindeki bilim adamları ve araştırmacılardan oluşan ekibimiz, sürekli müşteri ve Distribütörlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmaktadırlar. Yeni bileşenleri değerlendirmekte, yeni teslimat yöntemlerini araştırmakta ve yeni ürünler geliştirmektedirler. Herbalife, en yeni araştırmaları kullanarak en gelişmiş ürünleri sunmaya çaba gösterir. Gelecekteki ürün geliştirme çalışmalarının yararına olabilecek ileri düzeyde araştırmaları desteklemek ve bunların sürdürülmesini sağlamak amacıyla da önde gelen üniversitelere ödüller vermekteyiz.

Beslenmenin farklı unsurlarını araştırmak için klinik çalışmalarda bulunuyoruz. ABD, Kore ve Almanya’daki önde gelen üniversitelerde ürünlerimizin etkinliğini gösteren üç klinik çalışma tamamlanmıştır. Bu çalışmalara, klinik çalışmalar bölümümüzde yer verilmektedir.

LABORATUARLARIMIZ

Uzman Bilim Adamları

Herbalife’ın yeni Ürün ve Bilim Merkezi’ndeki uzman bilim adamlarımız ve araştırmacılarımız, yeni bileşenler, teslimat yöntemleri ve hem beslenme hem de cilt bakımı ürünleri üzerinde testler yapmaktadır. Torrance, Kaliforniya’da bulunan ve 2006’da açılan bu laboratuar, kendilerini en iyi ürünleri geliştirmeye adamış uzmanlardan oluşan bir ekibe ev sahipliği yapmaktadır.

Uzman Araştırması

Şirketimiz bünyesindeki laboratuara ek olarak Herbalife, birçok önde gelen kuruma da araştırma desteği sağlamaktadır.

Los Angeles’daki Kaliforniya Üniversitesi’nde* (UCLA) yer alan İnsan Beslenmesi Merkezi, Mark Hughes Hücresel ve Moleküler Beslenme Laboratuarı, insan beslenmesi bilimindeki araştırmalarını daha da ilerletebilmesi için 2003 yılında Herbalife’ın desteğini almıştır. Mark Hughes Hücresel ve Moleküler Beslenme Laboratuarı, bitkilerde bulunan birçok bileşeni ve bunların insan sağlığı üzerindeki etkilerini araştırmaları için UCLA araştırmacılarına çeşitli imkanlar sunmaktadır. Araştırmalarımızın başlangıç aşamalarının birçoğunu yürütmemize yardımcı olmak üzere bu tesiste en son teknoloji ürünü analitik ekipmanlar kullanılır. Bu başlangıç aşamaları, laboratuarda yapılan bilimsel bir araştırma ile başlar ve insanlar üzerindeki klinik deneylerle tamamlanır.

2006 yılında son teknolojik gelişmeler ışığında insan performansı egzersiz testinin yanısıra vücut kompozisyonu analizini de yürütmesi için Mark Hughes İnsan Performansı Laboratuarı’na finansman sağladık. Laboratuarda nefes oksijen analizi ile nefes yoluyla aerobik kapasite çalışmasına olanak sağlayan özel ekipmanların yansıra kompresör ile ağırlık kaldırma ekipmanları kullanılarak da belli başlı tüm kasların kas gücü testi de gerçekleştirilmektedir. Laboratuarda ayrıca vücut kütlesini doğru olarak tespit edebilmek için kapalı bir odada havanın vücutta dağılımını ölçen, oldukça ayrıntılı bir sistem olan BodPod da yer almaktadır.

Ödüller ve Destekler

Ağustos 2007’de Herbalife, Mississippi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde yer alan Doğal Ürünler Araştırma Ulusal Merkezi’ne bir araştırma desteği sağlamıştır. Bu destekle merkezin bilim adamlarının bitkilerde bulunan ve ileride Herbalife için beslenme takviyesi ve cilt bakımı ürünleri geliştirmek amacıyla kullanılabilecek, biyolojik açıdan aktif kimyasal maddeleri belirleyip üzerinde çalışmalarının sağlanması amaçlanmıştır.

Şu anda çeşitli Herbalife ürünlerinin faydalarını vurgulamak amacıyla belli başlı üniversitelerle birlikte Herbalife tarafından yürütülmekte olan altı klinik çalışma mevcuttur.

* Kaliforniya Üniversitesi, politikası gereğince belirli ürünleri veya hizmetleri onaylamamaktadır.

ÜRETIM

HERBALIFE ÜRÜNLERININ FORMÜLASYONU VE ETIKETLENDIRILMESI

Herbalife gıda ve gıda takviyesi ürünleri, ürünlerin satıldığı her bir ülkedeki ilgili yasa ve yönetmeliklerle uyumlu olacak şekilde formüle edilmekte ve etiketlenmektedir. Bu sayede ürünler her zaman en üst kaliteye ve güvenli kullanıma sahiptir.

Yeni bir ürün formülü ilk kez önerildiğinde Herbalife’da uygulanan ürün güvenliği süreci aşağıdaki örnekte açıklandığı gibidir.

İlgili güvenlik, teknik ve yasal düzenleme ekipleri, ürünün güvenli olduğundan emin olmak ve küresel veya bölgesel çapta sınırlandırılmış herhangi bir hammaddenin kullanılmamasını temin etmek maksadıyla tüm bileşenler üzerinde bir kritik inceleme yapar.
Tüm formülasyonlar ve etiketler, ulusal gerekliliklere uygunluğu sağlayacak şekilde yerel hukuk uzmanlarımızca gözden geçirilir.
Gerekli olan yerlerde tüm etiketlere alerji, açıklamalar, besin bilgileri ve dikkat edilmesi gereken hususlar ayrıntılı olarak eklenir.
KALITE POLITIKALARI VE PROSEDÜRLERI

Herbalife, ürün güvenliğini temin etmek amacıyla tasarlanmış ve tüm üreticilerimize uygulanan kapsamlı kalite politikaları ve prosedürlerini hayata geçirmiştir. Üreticilerimiz ABD’de, Avrupa’da ve Asya’da yer almaktadırlar. Herbalife, tüm ürünleri üzerindeki testleri ise kendisi yürütmektedir. Botanik bileşenler de dahil tüm hammaddelerimiz, dünyanın çeşitli bölgelerindeki itibarlı tedarikçilerden temin edilir. Uygun test çalışmasının yürütüldüğünden ve ürünlerimizin de bileşen özelliklerine uygun olduğundan emin olmak amacıyla da kalite politikalarımızı sürekli gözden geçirmekteyiz.

ÜRÜN TESTI

Herbalife, ürünlerin satıldıkları ülkelerde yürürlükte olan kanun ve yönetmeliklere uygunluğunu temin etmek amacıyla, akreditasyona sahip bağımsız bir laboratuar aracılığıyla tüm mamul ürünlerinde testler gerçekleştirir. Tüm formüller, ürünlerimizin müşterilerimiz ve Distribütörlerimizin beklediği yüksek standartlarda olmasını temin amacıyla yılda en az bir kez test edilir.

BILEŞEN SÖZLÜĞÜ

Herbalife’da araştırma ve ürün geliştirme ekibimiz sizlere hayatınızı değiştiren ürünler sunmak için sürekli çaba göstermektedirler. Araştırma ve ürün geliştirme bölümümüz, kullanabileceğimiz bileşenleri her geçen gün daha da genişletmektedir.

ÜRÜNLERIMIZDE KULLANDIĞIMIZ TEMEL BILEŞENLERIN BIR LISTESI AŞAĞIDADIR.

Acesulfame K: Gıda maddeleri ve eczacılık ürünlerinde kullanılan, kalori içermeyen bir suni tatlandırıcıdır. Eşdeğer hacimdeki şekerden çok daha tatlı olup Formül 1 Shake Karışımı’nda yer alır.

Aloe Vera: Vücut üzerinde olumlu dahili etkileri olan bir bitkidir. Sağlıklı bir sindirim sistemini ve bağırsak hareketlerinin sağlıklı bir şekilde sürmesini desteklemek amacıyla kullanılır.* Herbal Aloe içecekte ve çeşitli vücut bakımı ürünlerinde bulunur.

Amino Asit: Vücut açısından gerekli proteinlerden oluşur.

Aminogen®: Vücuttaki proteini (sağlıklı kas kütlesi, güç ve enerji için gereken) özümsemeye yardımcı olduğu düşünülen bitkisel bir enzimdir.* Aminogen®† beslenme takviyelerinde bulunur.

Antioksidan: Hücreleri, serbest radikallerin hasarından koruyan bir bariyer oluşturmaya yardımcı olan maddedir.

Askorbik Asit (C Vitamini): Vücudun tüm parçalarındaki dokuların büyümesi ve sağlığı için gerekli bir antioksidandır. Birçok gıda ve diyet takviyesinde bulunur.

Pancar: A ve C vitaminlerini içeren, yüksek beslenme değerine sahip, çok yönlü bir sebzedir.

Kafein: Birçok bitkide bulunur; merkezi sinir sistemini uyarır.* Liftoff® tabletlerinde mevcuttur.

Kalsiyum karbonat: Sağlıklı kemiklere sahip olmaya yardımcı olan bir mineraldir.* Formül 2 Vitamin ve Mineral tabletlerde bulunur.

Selüloz Toz: Tabletlerde bir tür bağlayıcı ajan olarak kullanılan ince bir toz olup bu sayede vücut da besinleri kolaylıkla parçalara ayırıp özümseyebilir.

Kakao: Kakao ağacının çekirdeği olup kalp ve damar sağlığına katkıda bulunur ve kan akışını iyileştirir,* ayrıca antioksidan açısından da zengindir.

Tam Protein: Vücut için gerekli amino asitlerin tümünü içeren bir proteindir.

Enzim: Biyolojik süreçleri hızlandıran, vücutta bulunan bir proteindir.

Lif: Meyveler, sebzeler, fasulyeler ve yulaf ve kahverengi pirinç gibi tahıllarda bulunur. Bol miktarda vitamin ve mineral içermekte olup kendinizi uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur.

Flavonoidler: Bazen biyoflavanoidler olarak da adlandırılan bu bileşenler, sağlık açısından fayda sağladığı bilinen bitki esaslı besinlerdir.

Fruktoz: birçok meyvede ve bazı sebzelerde bulunan doğal bir şekerdir.

Ginkgo (biloba) Özü: İyileştirilmiş kan akışı, gelişmiş zihinsel performans ve uyanıklılık için kullanılan bir ağaç yaprağı özüdür.* Liftoff® tabletlerinde bulunur.

Glukosamin Sülfat: Sağlıklı kıkırdakta bulunan doğal bir bileşendir.

Yeşil Çay: Antioksidan açısından zengin bir çaydır. Hazır Bitkisel Çaylarda bulunur.

L-arginine: Vücutta nitrik oksit üretilmesine yardımcı olan ve dolaşım, bağışıklık ve sinir sistemi fonksiyonlarını iyileştiren bir amino asittir.* Niteworks®’de bulunur.

Omega-3 yağ asitleri: Sağlıklı bir kalbe, beyne, gözlere, cilde, eklemlere, saç ve bağışıklık sistemine sahip olmaya yardımcı olan, vücut açısından gerekli bir besin maddesidir.* Herbalifeline® kapsüllerinde bulunur.

Bitkisel Gıdalar: Sağlık açısından birçok faydası ve antioksidan özellikleri olan, bitkilerden elde edilen besin maddeleridir.

Potasyum Klorür: Doğal bir kimyasal bileşendir. Düşük sodyum alternatifi olarak birçok gıdada ve yoğun egzersiz sırasında kaybedilen elektrolitleri yenilemek için sporcu içeceklerinde kullanılır.

Potasyum: Potasyum, hücreler içinde bulunan insan beslenmesi için gerekli bir mineral ve mikrobesin olup vücuttaki sıvı ve elektrolit dengesinin korunması için de önemli bir mineraldir.

Protein: Protein, kas oluşumu ve hücrelerin yenilenmesi için gereklidir.

Pycnogenol®**: Ağaç kabuğundan elde edilen bu madde, erken yaşlanmaya katkıda bulunan serbest radikalleri nötralize etmek için kullanılan, potansiyeli yüksek bir antioksidandır.

Biberiye özü: Biberiye yapraklarından elde edilen bu madde antioksidan ve antienflamatuvar ajanlar açısından da zengindir. Yapılan çalışmalar, biberiyenin serbest radikallere karşı vücudu hem içten hem de dıştan koruyabildiğini göstermektedir.

RoseOx®‡: Esasen biberiye özünden ve hardal bitki ailesi bileşenlerinden oluşan bir gıda takviyesi ve antioksidandır. Antioksidan koruması sağlar.*

Soya Proteini: Soya fasulyelerinden elde edilen bir protein olup ve tam protein sağlayan tek bitkisel kaynaktır. Et, yumurta ve süt gibi hayvansal proteinlere çok benzerdir.

Sükraloz: Şekerden yapılan ancak kalori içermeyen bir suni tatlandırıcıdır.

Peynir Altı Suyu Proteini: Sütün bir tür yan ürünü olan peynir altı suyundan izole edilerek elde edilen bir proteindir. Vücut geliştiriciler ve diğer sporcular tarafından kas oluşumunu hızlandırmak amacıyla sıkça kullanılır.

ÜRÜN GELIŞTIRME

Ürün geliştirme, Herbalife’da süreklilik arz eden bir süreçtir. Piyasadaki eğilimler, yeni bilimsel buluşlar ve bilim danışmanları ve personelinden oluşan bir ekibin verdiği bilgiler gibi birçok etkenden bir fikir çıkartılabilir. Herbalife en son teknolojiyi kullanarak her zaman tüketicilerine ve Distribütörlerine en yeni ürünleri sunmaya gayret göstermektedir.

Herbalife’da şirketin stratejik yönünü belirlemesinde rehberlik yapan bir Bilimsel Danışma Kurulu vardır ancak ürün fikirleri her zaman neyin iyi satacağına dair fikirlerine daha çok önem verdiğimiz önde gelen Distribütörlerce değerlendirilir.

Bir ürün fikrinin tohumları, piyasadaki başarısını garanti altına almak amacıyla adım adım uygulanan bir süreç boyunca beslenir.

BIRINCI AŞAMA

Konseptler ve formülasyonlar değerlendirilirken Herbalife’ın ürün geliştirme ekibi ve yasal düzenlemeler grubu, teklif edilen bileşenlerin bilimsel esasını geliştirmeye başlar. Bu süreç, ürünlerin dünyanın çeşitli ülkelerinde satılabilmesini temin etmek amacıyla formülde değişiklikler yapılmasının gerekip gerekmediğini tespit etmek için erken safhada başlatılır.

İKINCI AŞAMA

Fizibilite aşaması – ürün prototipleri geliştirilir ve ambalaj tasarımı ve fiyatlandırma araştırılır. Prototip ürüne dair değerli fikirlerini sunmaları için bu noktada lider Herbalife Distribütörlerinden oluşan bir aktif ürün komitesine başvurulabilir.

ÜÇÜNCÜ AŞAMA

Nihai formül belirlenir ve üretim ekibi, bileşenlerin temini üzerinde çalışmaya başlar. Test deneklerinden oluşan bir grup, ürünün tadını ve dokusunu kurum bünyesindeki laboratuarda değerlendirir. Stabilite ve diğer ürün testleri gerçekleştirilir. Aynı zamanda yaratıcı ekip de ürünü nihai aşamaya, piyasaya sürülme aşamasına hazırlamak amacıyla adı, ambalajı ve ürünle ilgili çizim çalışmaları gibi önemli dokunuşlar için pazarlama ekibiyle birlikte çalışır.

NIHAI AŞAMA

Yeni ürünler piyasaya sürülmeden hemen önce Herbalife, kalite kontrolünün uygulandığından ve üretim bölümünün de yeni ürün piyasaya sürüldükten sonra kaçınılmaz bir şekilde ortaya çıkacak ürüne yönelik yüksek talebi karşılayıp karşılayamayacağından emin olur.

Geliştirme aşamasında uygulanan birçok etken nedeniyle ürünlerin piyasaya sürülmesine yönelik bir zaman çizelgesi belli değildir. Ürüne bağlı olarak ürünün fikir aşamasından lansmanda ortaya konulmasına kadar geçen süre bir yıl veya daha fazla sürebilir.

KLINIK ÇALIŞMALAR

Herbailfe’da en son teknoloji ve araştırma yöntemlerini kullanarak müşterilerimize ve Distribütörlerimize kaliteli ürünler sunduğumuzdan emin olmak için çaba sarfediyoruz. Bilimsel esaslar çerçevesinde geliştirilmiş ürünlerimizin vücut üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu kanıtlanmıştır.

Bu bölümde ürünlerimizin sağladığı faydaları vurgulayan, doğruluğu bilimsel olarak kanıtlanmış iki çalışmaya yer verilmektedir. Bu çalışmalar, dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenmiş bağımsız çalışmalardır.

VAKA ÇALIŞMASI 1

PROTEIN AÇISINDAN ZENGIN BIR BESLENME REJIMINE SAHIP OLUNMASI KILO KONTROLÜNÜN ETKISINI ARTTIRIR MI?

“Kilo kontrolü ve yağsız vücut kütlesi elde etme amacıyla gıda takviyelerinin proteinle zenginleştirilmesine dair kontrollü bir deneme”.

Leo Treyzon, Steve Chen, Kurt Hong, Eric Yan, Catherine Carpenter, Gail Thames, Susan Bowerman, He-Jing Wang, Robert Elashoff ve Zhaoping Li – UCLA İnsan Beslenmesi Merkezi

ÇALIŞMANIN AMACI NE IDI?

Bu çalışmaya, beslenme rejiminde iki farklı protein seviyesinin bulunmasının bir yıllık bir süre boyunca kilo kontrolleri üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla 100 aşırı kilolu kişi kaydedilmiştir.

ÇALIŞMA HANGI SONUÇLARA ULAŞMAYA ÇALIŞTI?

Araştırmacılar, daha fazla protein alan kişilerin standart miktarlarda protein alan kişilerden daha fazla kilo kaybedip kaybetmeyeceğini görmek istedi. Protein, yağsız bir vücut kütlesinin muhafaza edilmesine yardımcı olduğundan, her iki gruptaki kişiler aynı miktarda kilo kaybetse bile daha fazla protein alan kişilerin normal miktarda protein alanlar grubundaki kişilere göre vücutlarından daha fazla yağ kaybedip kaybetmeyeceğini de görmek istediler.

ÇALIŞMADAKI DENEKLERIN NELER YAPMASI GEREKTI?

Deneklerin, günde iki Shake’i içeren bir beslenme rejimini takip etmesi gerekiyordu (Dengelenmiş bir öğün ve bir dizi sağlıklı atıştırma ile birleştirilmiş süt eşliğinde Formül 1). Denekler iki gruba ayrıldı. Bir grup-yüksek protein grubu- Shake’lerini ekstra protein takviyesi yapılmış (PPP) olarak hazırladı. Diğer grup ise Shake’lerini Formül 1 ile hazırlarken içinde protein olmayan bir plasebo (benzer) PPP takviyesi ekledi. Denekler hangi gruba ait olduklarını bilmiyorlardı.

NE OLDU?

Kilo kaybı her iki grupta da aynı düzeyde iken araştırmacıların tahmin ettiği şekilde daha fazla protein tüketen kişilerin standart miktarlarda protein tüketen kişilere göre daha fazla vücut yağı kaybettiği tespit edildi. Böylece çalışma sayesinde gıda takviyesi Shake’lerinin kilo kontrolünde etkin bir yöntem olduğu sonucuna varabiliriz.

SONUÇLAR ŞIMDIYE DEK YAYINLANDI MI?

Çalışmanın sonuçları Nutrition Journal’ın Ağustos 2008 baskısında yayınlandı.

VAKA ÇALIŞMASI 2

GIDA TAKVIYESI SHAKE’LERI KILO KONTROLÜNE YARDIMCI OLUR MU?

“Aşırı kilolu deneklerde Proteinle zenginleştirilmiş gıda takviyeleri kullanımı yoluyla arttırılmış protein alımının geleneksel protein alımı ve gıda takviyeleri ile karşılaştırılması”. Marion Flechtner-Mors, Ph.D. ve Herwig Ditschuneit, M.D. Ulm Üniversitesi, Almanya

ÇALIŞMANIN AMACI NE IDI?

Bu çalışmaya 110 kişi kaydedildi ve bu kişiler beslenme rejimindeki farklı protein seviyelerinin kilo yönetimi üzerindeki etkilerini belirlemek üzere 12 aylık bir süre boyunca takip edildi.

ÇALIŞMADAKI DENEKLERIN NELER YAPMASI GEREKTI?

Çalışmanın 1. Bölümü 3 ay sürdü. Gruplardan biri olan yüksek protein grubu, Herbalife’ın Kişiye Özel Protein Takviyesi Tozu formunda olan ekstra protein ve süt ile hazırlanmış Formül 1 (Avrupa Formülü) Shake’lerinin yer aldığı iki öğünü barındıran bir kilo yönetimi programını takip etmiştir. Diğer grup ise beslenme rejimi kapsamında standart miktarda protein almıştır. Shake kullanmamışlar ve kendilerinden tümü gıdalardan elde edilen kalorinin kontrol edildiği bir diyetten standart miktarda protein almaları istenmiştir.

Çalışmanın geri kalan dokuz ayı boyunca her iki grup da planlarının bir parçası olarak günde bir adet öğün yerine geçen Shake kullanmıştır ve gruplar, önceki üç ay süresinde tüketmiş oldukları farklı seviyelerdeki protein miktarını aynen tüketmeye devam etmişlerdir.

NE OLDU?

Tüm bulgular, protein açısından zengin bir öğün yerine geçen Shake tüketiminin, sadece kalorileri sınırlandırmaya kıyasla kilo kontrolünde daha etkili olduğunu doğrulamıştır. Bu çalışma, kalorileri sayarken öğün yerine geçen besin olarak iki adet Formül 1 Shake’inin içilmesinin klasik bir diyete kıyasla kilo kontrolünde daha etkili bir yöntem olduğunu bizlere göstermektedir.

Elde edilen önemli bir başka bulgu da çalışma sonunda yüksek protein grubundakilerin yüzde 64’ünün, standart miktarda protein tüketen yüzde 41’lik kısımla karşılaştırıldığında aşırı kilolu olmakla ilgili sık karşılaşılan sağlık sorunlarında daha az riske sahip olduğunun görülmesidir.

SONUÇLAR ŞIMDIYE DEK YAYINLANDI MI?

Çalışmanın bir özeti, 2009 yılında İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen Avrupa Obezite Kongresi’nde ve ABD’nin Phoenix şehrinde düzenlenen Obezite Derneği küresel konferansında sunulmuştur

PROF. DR. DAVID HEBER BESLENME VE BILIMSEL DANIŞMA KURULU BAŞKANI, ABD

Tıp Doktoru David Heber, Herbalife’ın hem Beslenme Danışma Kurulu hem de Bilimsel Danışma Kurulu’nun başkanlığını yapmaktadır. Bu kurullar, Herbalife’ın kurum içi ürün geliştirme ekibini desteklemektedir.

Heber’in asıl araştırma alanları, obezitenin tedavisi, beslenme ve kanserin önlenmesi ve tedavisidir. Kendisi, Los Angeles’daki Kaliforniya Üniversitesi’nde bulunan İnsan Beslenmesi Merkezi’nin müdürüdür. Heber, 1978 yılından beri UCLA Tıp Fakültesi’nde çalışmakta ve şu anda da ‘Tıp ve Kamu Sağlığı Profesörü’ ve ‘Tıp Fakültesi Klinik Beslenme Bölümü Kurucu Şefi’ görevlerini yürütmektedir.

Heber, klinik araştırma biriminin finansmanını sağlayan UCLA’daki Ulusal Kanser Enstitüsü’nü (NCI) ve Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün (NIH) beslenme ve obezite teşviklerini yönetmektedir. Beş yıl boyunca NIH’nin finansmanını sağladığı UCLA Botanik Alanındaki Beslenme Takviyeleri Merkezi’ni de yönetmiştir.

“Amerika’daki En İyi Doktorlar” ve “Amerika’da Kim Kimdir” listelerinde de yer alan Heber, meslektaşları tarafından incelenmiş 70’den fazla bilimsel makale ve 2 de profesyonel metnin yanı sıra dört adet de kitabın yazarıdır.

Heber, 1969 yılında UCLA’den kimya alanında üstün dereceyle mezun olarak lisans eğitimini tamamlamasının ardından Harvard Tıp Fakültesi’nde 1973 yılında yüksek lisansını ve Kaliforniya Üniversitesi’nden de 1978 yılında fizyoloji alanında doktorasını yaparak mezun olmuştur. Amerikan Dâhiliye Kurulu’nca tasdik edilen bir dâhiliye ve endokrinoloji ve metabolizma uzmanı olan Heber, Amerikan Beslenme Kurulu’nda da klinik beslenme alanında görev almaktadır.

DR. LUIGI GRATTON TIBBI ÇALIŞMALAR VE EĞITIMDEN SORUMLU BAŞKAN YARDIMCISI

Dr. Luigi Gratton, Distribütörlerin ürünleri, bileşenleri ve sundukları faydaları daha ayrıntılı olarak anlamalarını sağlamak amacıyla Herbalife’ın Beslenme Danışma Kurulu’nun stratejik yönetimini ve faydalarını koordine eder. Ayrıca Tıbbi Çalışmalar ve Eğitim Departmanı’nın günlük faaliyetlerini de yöneterek Distribütörlerden gelen soruların ve tüm tıbbi soruların en kısa sürede ve doğru bir şekilde yanıtlanmasını sağlar.

Aile doktorluğu alanında uzman hekim ve UCLA İnsan Beslenmesi Merkezi’nde risk faktörü obezite programında klinik hekimi olan Gratton, ürün bilgilerinin doğru bir şekilde dağıtılmasını sağlamak amacıyla dünyanın dört bir yanındaki Bağımsız Distribütörlerle ve eğitmenlerle yakın bir işbirliği halinde çalışmaktadır. Kendisi ayrıca belli başlı Herbalife etkinliklerine de konuşmacı olarak katılarak Distribütörlerin Herbalife ürünleriyle ilgili bilgilerini arttırmaktadır.

Beslenme ve obezite konularında birçok makalesi olan Gratton, beslenme, yaşlanma etkilerini geciktirici tıp, sporcu beslenmesi ve diğer tıbbi konular hakkında da televizyonda birçok programda yer almıştır.

Gratton, Los Angeles’daki Kaliforniya Üniversitesi’nde (UCLA) alanında lisans eğitimini ve Kamu Sağlığı alanında da yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Ayrıca New York Üniversitesi’nin Mount Sınai Tıp Fakültesi’nden dereceyle mezun olmasının ardından Los Angeles’daki Hubert Humphrey Aile Hekimliği Merkezi’nde aile hekimi olarak çalışarak ihtisasını tamamlamıştır. UCLA’daki David Geffen Tıp Fakültesi’nde Klinik Beslenme alanında Doktora Sonrası Burs kazanmıştır.

Gratton, Amerikan Aile Hekimliği Kurulu’nca ve Amerikan Beslenme Hekimliği Kurulu’nca da ödüle layık görülmüştür.